keepnote 0.7.1 - en to sv translation catalogue (347 entries)

en:     failed dependency: %s
sv:     felaktigt beroende: %s

en:   skipping extension '%s':
sv:   hoppar över utökning '%s':

en: %d pages
sv: %d sidor

en: %s was unable to remove temp file for screenshot
sv: % misslyckades att ta bort tillfällig fil för skärmbild

en: (Untitled)
sv: (Saknar namn)

en: 1 page
sv: 1 sida

en: <b>All Available icons</b>
sv: <b>Alla tillgängliga ikoner</b>

en: <b>Date &amp; time formatting key</b>
sv: <b>Datum- &amp; tidsformatsnycklar</b>

en: <b>Date and Time</b>
sv: <b>Datum och tid</b>

en: <b>General KeepNote Options</b>
sv: <b>Allmänna alternativ för KeepNote</b>

en: <b>Manage icons</b>
sv: <b>Hantera ikoner</b>

en: <b>Node icons</b>
sv: <b>Nodikoner</b>

en: <b>Notebook Update</b>
sv: <b>Uppdater anteckningsblock</b>

en: <b>Quick pick icons</b>
sv: <b>Snabbvalsikoner</b>

en: <b>Startup</b>
sv: <b>Uppstart</b>

en: <b>This Notebook</b>
sv: <b>Detta anteckningsblock</b>

en: <b>_View Image...</b>
sv: <b>_Visa bild...</b>

en: <i>note: backup and upgrade may take a while for larger notebooks.</i>
sv: <i>Notera: Säkerhetskopiering och uppgradering kan ta lite tid för stora anteckningsblock.</i>

en: A literal "%" character
sv: Ett "%"-tecken

en: A_pply Background Color
sv: Sätt _bakgrundsfärg

en: All files (*.*)
sv: Alla filer (*.*)

en: Alternative index location:
sv: Alternativ placering av index:

en: Always on top
sv: Alltid överst

en: Application Font Size:
sv: Fontstorlek:

en: Attach
sv: Bifoga

en: Attach File...
sv: Bifoga fil...

en: Attach a file to the notebook
sv: Bifoga en fil till anteckningen

en: Autosave:
sv: Spara automatiskt:

en: Backing Up Notebook
sv: Säkerhetskopierar anteckningsblock

en: Backing up old notebook...
sv: Säkerhetskopierar gammalt anteckningsblock...

en: Backup
sv: Säkerhetskopiering

en: Backup canceled.
sv: Säkerhetskopiering avbröts.

en: Bold
sv: Fet

en: Browse...
sv: Bläddra...

en: Bullet List
sv: Punktlista

en: C_enter Align
sv: _Centrerat

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cannot copy file '%s'
sv: Kan inte kopiera filen '%s'

en: Cannot create Trash folder
sv: Kan inte skapa papperskorgsmappen

en: Cannot create node
sv: Kan inte skapa nod

en: Cannot find notebook '%s'
sv: Kan inte hitta anteckningsblocket '%s'

en: Cannot initialize richtext file '%s'
sv: Kan inte initiera fil på richtext-format '%s'

en: Cannot open notebook (version too old)
sv: Kan inte öppna anteckningsblock (för gammal version)

en: Cannot read notebook preferences
sv: Kan inte läsa inställningar för anteckningsblock

en: Cannot read notebook preferences %s
sv: Kan inte läsa inställningar för anteckningsblock %s

en: Cannot rename '%s' to '%s'
sv: Kan inte byta namn på '%s' till '%s'

en: Cannot save notebook preferences
sv: Kan inte spara inställningar för anteckningsblock

en: Cannot save preferences
sv: Kan inte spara inställningar

en: Cannot write meta data
sv: Kan inte skriva metada

en: Case _Sensitive
sv: Teckenskiftskänslig

en: Center Align
sv: Centrerat

en: Choose %s
sv: Välj %s

en: Choose Backup Notebook Name
sv: Välj namn för säkerhetskopia av anteckningsblock

en: Choose Default Notebook
sv: Välj förvalt anteckningsblock

en: Choose Font
sv: Välj teckensnitt

en: Choose Icon
sv: Välj ikon

en: Choose Open Icon
sv: Välj utfälld ikon

en: Choose _Font
sv: Välj tecken_snitt

en: Choose alternative notebook index directory
sv: Välj alternativ indexmapp för anteckningsblock

en: Close Window
sv: S_täng fönster

en: Close _Tab
sv: _Stäng flik

en: Close a tab
sv: Stäng en flik

en: Close the current notebook
sv: Stäng det här anteckningsblocket

en: Close window
sv: Stäng fönster

en: Collapse A_ll Child Notes
sv: Fäll i_hop alla underanteckningar

en: Copy _Tree
sv: Kopiera _träd

en: Copy entire tree
sv: Kopiera hela trädet

en: Could not create new notebook.
sv: Kunde inte skapa nytt anteckningsblock.

en: Could not empty trash.
sv: Kunde inte tömma papperskorgen.

en: Could not insert image '%s'
sv: Infoga bild '%s'

en: Could not load notebook '%s'.
sv: Kunde inte läsa anteckningsblock '%s'.

en: Could not open error log
sv: Kunde inte öppna fellogg

en: Could not save image '%s'.
sv: Kunde inte spara bilden '%s'

en: Could not save notebook.
sv: Kunde inte spara anteckningsblock.

en: Create a new child page
sv: Skapa en ny undersida

en: Create a new folder
sv: Skapa en ny mapp

en: Create a new page
sv: Skapa en ny sida

en: Created '%s'
sv: Skapade '%s'

en: Date and Time
sv: Datum och tid

en: Day of the month as a decimal number [01,31]
sv: Dag i månad [01,31]

en: Day of the year as a decimal number [001,366]
sv: Dag på året [001,366]

en: Default Notebook:
sv: Förvalt anteckningsblock:

en: Default font:
sv: Förvalt teckensnitt:

en: Delete Note
sv: Ta bort anteckning

en: Different year:
sv: Annat år:

en: Do not have permission for move
sv: Saknar rättigheter att flytta

en: Do not have permission to delete
sv: Saknar rättigheter att ta bort

en: Do not have permission to read folder contents
sv: Saknar rättigheter att läsa mapp

en: Do not have permission to read folder contents: %s
sv: Saknar rättigheter att läsa mappen: %s

en: Do you want to delete this note and all of its children?
sv: Vill du ta bort den här och alla underliggande anteckningar?

en: Do you want to delete this note?
sv: Vill du ta bort den här anteckningen?

en: Do you want to install the extension "%s"?
sv: Vill du installera utökningen "%s"?

en: Do you want to uninstall the extension "%s"?
sv: Vill du installera utökningen "%s"?

en: Drag and Drop Test...
sv: _Testa dra-och-släpp...

en: E_xpand Note
sv: Fäll _ut anteckning

en: Empty _Trash
sv: Töm _papperskorg

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Enabling new extensions:
sv: Aktiverar nya utökningar:

en: Error
sv: Fel

en: Error during index
sv: Fel under indexering

en: Error occurred during backup.
sv: Fel under säkerhetskopiering.

en: Error occurred while opening file with %s.
    
    program: '%s'
    
    file: '%s'
    
    error: %s
sv: Ett fel uppstod när filen öppnades med %s.
    
    program: '%s'
    
    fil: '%s'
    
    fel: %s

en: Error reading meta data file
sv: Kan inte läsa metadatafil

en: Error saving notebook
sv: Fel när anteckningsblock sparades

en: Error while attaching file '%s'.
sv: Fel när fil '%s' bifogades

en: Error while attaching files %s.
sv: Fel när filer bifogades: %s.

en: Error while updating.
sv: Fel under uppdatering.

en: Expand _All Child Notes
sv: Fäll ut alla un_deranteckningar

en: Extension "%s" is now installed.
sv: Utökning "%s" är nu installerad.

en: Extension "%s" is now uninstalled.
sv: Utökningen "%s" är nu borttagen.

en: Extension Uninstall
sv: Ta bort utökning

en: Extensions
sv: Utökningar

en: File format error
sv: Fel filformat

en: Find Pre_vious In Page...
sv: Sök _föregående

en: Find Text:
sv: Sök efter:

en: Find _Next In Page...
sv: Sök _nästa

en: Find/Replace
sv: Sök/ersätt

en: Fo_rmat
sv: _Format

en: From here, you can customize the format of timestamps in the listview for 4 different scenarios (e.g. how to display a timestamp from today, this month, or this year)
sv: Härifrån kan du välja format på tider i listvyn för fyra olika scenarion (t.ex. hur tider från idag, den här månaden och det här året ska visas)

en: Go to Lin_k
sv: Följ län_k

en: Go to Next N_ote
sv: Gå till n_ästa anteckning

en: Go to _Editor
sv: Öppna _redigerare

en: Go to _List View
sv: Gå till _listvyn

en: Go to _Note
sv: Gå till _anteckning

en: Go to _Parent Note
sv: Gå till _överliggande anteckning

en: Go to _Previous Note
sv: Gå till före_gående anteckning

en: Go to _Tree View
sv: Gå till _trädvyn

en: Helper Applications
sv: Hjälpapplikationer

en: Hide from taskbar
sv: Göm från fönsterlista

en: Horizontal
sv: Horisontell

en: Hour (12-hour clock) as a decimal number [01,12]
sv: Timme (12-timmars klocka) [01,12]

en: Hour (24-hour clock) as a decimal number [00,23]
sv: Timme (24-timmars klocka) [00,23]

en: Increase Font _Size
sv: Ök_a teckenstorlek

en: Indent Le_ss
sv: _Minska indrag

en: Indent M_ore
sv: _Öka indrag

en: Indexing notebook
sv: Indexerar anteckningsblock

en: Indexing...
sv: Indexerar...

en: Insert
sv: Infoga

en: Insert Image From File
sv: Infoga bild från fil

en: Insert _Horizontal Rule
sv: Infoga _horisontell linje

en: Insert _Image...
sv: Infoga _bild...

en: Insert _New Image...
sv: Infoga _ny bild...

en: Insert _Screenshot...
sv: Infoga _skärmbild...

en: Insert a new image
sv: Infoga en ny bild

en: Install New Extension
sv: Installera ny utökning

en: Install Successful
sv: Installationen lyckades

en: Italic
sv: Kursiv

en: Justify Align
sv: Marginaljustering

en: Keep aspect ratio
sv: Bevara bildformat

en: KeepNote Extension (*.kne)
sv: KeepNote utökning (*.kne)

en: KeepNote Preferences
sv: KeepNote inställningar

en: KeepNote can only uninstall user extensions
sv: KeepNote kan bara ta bort användarutökningar

en: Language
sv: Språk

en: Language:
sv: Språk:

en: Left Align
sv: Vänsterjusterat

en: Lin_k
sv: _Länk

en: Listview Layout:
sv: Listvyns utseende:

en: Loaded '%s'
sv: Läste in '%s'

en: Loading...
sv: Läser in...

en: Locale's abbreviated month name
sv: Förkortat månadsnamn i regionalt format

en: Locale's abbreviated weekday name
sv: Förkortat veckodagsnamn i regionalt format

en: Locale's appropriate date and time representation
sv: Datum och tid i regionalt format

en: Locale's appropriate date representation
sv: Datum i regionalt format

en: Locale's appropriate time representation
sv: Tid i regionalt format

en: Locale's equivalent of either AM or PM
sv: Fm-/em-indikator i regionalt format

en: Locale's full month name
sv: Fullständigt månadsnamn i regionalt format

en: Locale's full weekday name
sv: Fullständigt veckodagsnamn i regionalt format

en: Look and Feel
sv: Utseende

en: Make Link
sv: Skapa länk

en: Minimize on start
sv: Minimera vid start

en: Minute as a decimal number [00,59]
sv: Minut [00,59]

en: Monospace
sv: Fast teckenbredd

en: Month as a decimal number [01,12]
sv: Månad [01,12]

en: Must specify '%s' program in Helper Applications
sv: Måste välja %s-program i hjälpapplikationer

en: Must specify a filename for the image.
sv: Måste ange ett filnamn för bilden.

en: New
sv: Ny

en: New File
sv: Ny fil

en: New Icon
sv: Ny ikon

en: New Image
sv: Ny bild

en: New Notebook
sv: Nytt anteckningsblock

en: New Page
sv: Ny sida

en: New Window
sv: Nytt _fönster

en: New _Child Page
sv: Ny _undersida

en: New _Folder
sv: Ny _mapp

en: New _Page
sv: Ny s_ida

en: New _Tab
sv: _Ny flik

en: No Default Notebook
sv: Inget förvalt anteckningsblock

en: No Wrapping
sv: Ingen radbrytning

en: No _Wrapping
sv: Ingen _radbrytning

en: No notes are selected.
sv: Inga anteckningar är valda.

en: No version tag found
sv: Hittade ingen versionstag

en: Notebook (*.nbk)
sv: Anteckningsblock (*.nbk)

en: Notebook Options
sv: Anteckningsblocksalternativ

en: Notebook Update
sv: Uppdatera anteckningsblock

en: Notebook Update Complete
sv: Uppdatering av anteckningsblock färdig

en: Notebook closed
sv: Anteckningsblock stängt

en: Notebook modified
sv: Anteckningsblock modifierat

en: Notebook preference data is corrupt
sv: Anteckningsblockets inställningar är oläsbara

en: Notebook reloaded
sv: Anteckningsblock omläst

en: Notebook saved
sv: Anteckningsblock sparat

en: Notebook updated successfully
sv: Uppdatering av anteckningsblock lyckades

en: Notebook-specific Icons
sv: Anteckningsblocksspecifika ikoner

en: Open
sv: Öppna

en: Open Last Notebook
sv: Öppna senaste anteckningsblock

en: Open Notebook
sv: Öppna anteckningsblock

en: Open Re_cent Notebook
sv: Öppna _tidigare anteckningsblock

en: Open a new tab
sv: Öppna en ny flik

en: Open a new window
sv: Öppna ett nytt fönster

en: Open an existing notebook
sv: Öppna ett existerande anteckningsblock

en: Opening notebook
sv: Öppnar anteckningsblock

en: Paste As Plain Text
sv: Klistra in oformatterad text

en: Quit KeepNote
sv: Avsluta KeepNote

en: Reload the current notebook
sv: Läs om det här anteckningsblocket

en: Reloading only works when a notebook is open.
sv: Omläsning kan bara göras när ett anteckningsblock är öppet.

en: Replace Text:
sv: Ersätt med:

en: Replace _All
sv: Ersätt _alla

en: Resize Image
sv: Ändra storlek på bild

en: Right Align
sv: Högerjusterat

en: Root tag is not 'node'
sv: Rottag är inte 'node'

en: S_trike
sv: _Genomstruken

en: Same day:
sv: Samma dag:

en: Same month:
sv: Samma månad:

en: Same year:
sv: Samma år:

en: Save
sv: Spara

en: Save Image As...
sv: Spara bild som...

en: Save the current notebook
sv: Spara det här anteckningsblocket

en: Sea_rch Forward
sv: Sök _framåt

en: Search All Notes
sv: Sök i alla anteckningar

en: Search _Backward
sv: Sök _bakåt

en: Searching notebook
sv: Söker i anteckningsblock

en: Searching...
sv: Söker...

en: Second as a decimal number [00,61]
sv: Sekund [00,61]

en: Set Background Color
sv: Sätt backgrundsfärg

en: Set Font Face
sv: Välj teckensnitt

en: Set Font Size
sv: Sätt teckenstorlek

en: Set Text Color
sv: Sätt textfärg

en: Standard Icons
sv: Standardikoner

en: Start a new notebook
sv: Skapa ett nytt anteckningsblock

en: Strike
sv: Genomstruken

en: Switch to next tab
sv: Byt till nästa flik

en: Switch to previous tab
sv: Byt till föregående flik

en: The Trash folder cannot be deleted.
sv: Papperskorgen kan inte tas bort.

en: The Trash folder must be a top-level folder.
sv: Papperskorgen måste ligga på toppnivån.

en: The screenshot program did not create the necessary image file '%s'
sv: Skärmbildsprogrammet skapade inte den förväntade bildfilen '%s'

en: The screenshot program encountered an error:
     %s
sv: Skärmbildsprogrammet stötte på ett fel:
     %s

en: The top-level folder cannot be deleted.
sv: Toppnivåmappen kan inte tas bort.

en: This node is not part of any notebook
sv: Den här noden tillhör inte någon anteckning

en: This notebook has format version %d and must be updated to version %d before opening.
sv: Detta anteckningsblock har version %d och måste uppdateras till version %d innan det kan öppnas.

en: This notebook has format version 1 and must be updated to version 2 before openning.
sv: Det här anteckningsblocket har version 1 och måste uppdateras till version 2 innan det kan öppnas.

en: This section contains options that are saved on a per notebook basis (e.g. notebook-specific font).   A subsection will appear for each notebook that is currently opened.
sv: Den här avdelningen innehåller alternativ som sparas per anteckningsblock (t.ex. teckensnitt). En underavdelning visas för varje anteckningsblock som är öppet.

en: This version of %s cannot read this notebook.
    The notebook has version %d.  %s can only read %d.
sv: Denna version av %s kan inte läsa det här anteckningsblocket.
    Anteckningsblockets version är %d. %s kan bara läsa %d.

en: Time zone name (no characters if no time zone exists)
sv: Tidszon (tomt om tidszon saknas)

en: Unable to determine note type.
sv: Kan inte bestämma typ av anteckning.

en: Unable to install extension '%s'
sv: Kan inte installera utökning '%s'

en: Unable to uninstall extension.  Do not have permission.
sv: Kan inte installera utökning. Saknar rättigheter.

en: Unable to uninstall unknown extension '%s'.
sv: Kan inte ta bort okänd utökning '%s'.

en: Underline
sv: Understruken

en: Unexpected error
sv: Oväntat fel

en: Uninstall
sv: Ta bort

en: Uninstall Successful
sv: Borttagningen lyckades

en: Unknown version string
sv: Okänd versionssträng

en: Updating Notebook
sv: Uppdatera anteckningsblock

en: Updating notebook...
sv: Uppdaterar anteckningsblock...

en: Use current notebook
sv: Använd nuvarande anteckningsblock

en: Use system tray icon
sv: Visa ikon i notifieringsytan

en: Vertical
sv: Vertikal

en: View Note in File Explorer
sv: Visa anteckning i _filhanterare

en: View Note in Text Editor
sv: Öppna anteckning i _textredigerare

en: View Note in Web Browser
sv: Öppna anteckning i _webbläsare

en: View Preference Files...
sv: Visa _inställningsfiler...

en: View _Error Log...
sv: Visa _fellogg...

en: Visible on all desktops
sv: Synlig på alla arbetsytor

en: Week number of the year (Monday as the first day of the week) 
    as a decimal number [00,53]. All days in a new year preceding 
    the first Monday are considered to be in week 0
sv: Veckonummer med måndag som första dagen i veckan [00,53].
    Alla dagar före första måndagen får veckonummer 0.

en: Week number of the year (Sunday as the first day of the week) 
    as a decimal number [00,53]. All days in a new year preceding 
    the first Sunday are considered to be in week 0
sv: Veckonummer med söndag som första dagen i veckan [00,53].
    Alla dagar före första söndagen får veckonummer 0.

en: Weekday as a decimal number [0(Sunday),6]
sv: Veckodag [0(söndag),6]

en: Window
sv: F_önster

en: Year with century as a decimal number
sv: År inklusive århundrade

en: Year without century as a decimal number [00,99]
sv: År utan århundrade [00,99]

en: You must specify a Screen Shot program in Application Options
sv: Du måste ange ett program för att skapa skärmbilder i applikationsalternativ

en: _About
sv: _Om

en: _Apply
sv: _Verkställ

en: _Apply Text Color
sv: Sätt textf_ärg

en: _Attach File...
sv: Bifoga _fil...

en: _Back
sv: _Bakåt

en: _Bold
sv: _Fet

en: _Bullet List
sv: _Punktlista

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Change Note Icon
sv: _Ändra anteckningsikon

en: _Close
sv: _Stäng

en: _Close Notebook
sv: Stän_g anteckningsblock

en: _Collapse Note
sv: Fäll _ihop anteckning

en: _Decrease Font Size
sv: M_inska teckenstorlek

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: _Edit
sv: _Redigera

en: _Edit Image...
sv: _Redigera bild...

en: _Export Notebook
sv: E_xportera anteckningsblock

en: _File
sv: _Arkiv

en: _Find
sv: _Sök

en: _Find In Page...
sv: _Sök...

en: _Forward
sv: Fra_måt

en: _Go
sv: _Gå till

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Import Notebook
sv: _Importera anteckningsblock

en: _Italic
sv: _Kursiv

en: _Justify Align
sv: Marginal_justering

en: _Left Align
sv: _Vänsterjusterat

en: _Monospace
sv: Fast _teckenbredd

en: _New Notebook...
sv: _Nytt anteckningsblock...

en: _Next Tab
sv: _Nästa flik

en: _Ok
sv: _OK

en: _Open File
sv: _Öppna fil

en: _Open Notebook...
sv: _Öppna anteckningsblock...

en: _Preferences
sv: I_nställningar

en: _Previous Tab
sv: _Föregående flik

en: _Quit
sv: _Avsluta

en: _Reload Notebook
sv: _Läs om anteckningsblock

en: _Rename
sv: _Byt namn

en: _Replace
sv: _Ersätt

en: _Replace In Page...
sv: _Ersätt...

en: _Resize Image...
sv: _Ändra storlek på bild...

en: _Right Align
sv: _Högerjusterat

en: _Save Image As...
sv: _Spara bild som...

en: _Save Notebook
sv: _Spara anteckningsblock

en: _Search
sv: _Sök

en: _Search All Notes
sv: Sök i _alla anteckningar

en: _Spell Check
sv: _Stavningskontroll

en: _Tools
sv: Verk_tyg

en: _Underline
sv: _Understruken

en: _Update Notebook Index
sv: _Uppdatera index

en: _View
sv: _Visa

en: _View Image...
sv: _Visa bild...

en: command '%s' already exists
sv: Kommandot '%s' finns redan

en: delete icon
sv: Ta bort ikon

en: enabling extension '%s'
sv: aktivera utökning '%s'

en: height:
sv: höjd:

en: icon:
sv: Ikon:

en: open-icon:
sv: Utfälld ikon:

en: removing '%s'
sv: tar bort '%s'

en: save backup before updating (recommended)
sv: skapa säkerhetskopia före uppdatering (rekommenderas)

en: seconds
sv: sekunder

en: set icon
sv: Sätt ikon

en: set open-icon
sv: Sätt utfälld ikon

en: show lines in treeview
sv: visa linjer i trädvyn

en: use GTK stock icons in toolbar
sv: använd GTK-ikoner i verktygsfältet

en: use minimal toolbar
sv: använd minimalt verktygsfält

en: use ruler hints in listview
sv: använd olika färger för rader i listvyn

en: width:
sv: bredd:
