keepnote 0.5.3 - en to tr translation catalogue (216 entries)

en: _Find In Page...
tr: Sayfada _Bul...

en: Find _Next In Page...
tr: _Sonraki Sayfada Bul...

en: Find Pre_vious In Page...
tr: _Önceki Sayfada Bul...

en: _Replace In Page...
tr: Sayfada _Değiştir...

en: _Spell Check
tr: _Yazım Denetimi

en: width:
tr: genişlik:

en: height:
tr: yükseklik:

en: New Notebook
tr: Yeni Defter

en: Cancel
tr: İptal

en: New
tr: Yeni

en: Open Notebook
tr: Defter Aç

en: Open
tr: Aç

en: Notebook (*.nbk)
tr: Defter (*.nbk)

en: All files (*.*)
tr: Tüm dosyalar (*.*)

en: Notebook saved
tr: Defter kaydedildi

en: Could not save notebook.
tr: Defter kaydedilemedi.

en: Error saving notebook
tr: Defteri kaydederken hata oluştu

en: Reloading only works when a notebook is open.
tr: Tekrar yükleme sadece bir defter açıkken yapılabilir.

en: Notebook reloaded
tr: Defter tekrar yüklendi

en: Created '%s'
tr: '%s' yaratıldı

en: Could not create new notebook.
tr: Yeni defter yaratılamadı.

en: Could not load notebook '%s'.
tr: Defter '%s' yüklenemedi.

en: Loaded '%s'
tr: '%s' yüklendi

en: Notebook closed
tr: Defter kapatıldı

en: Notebook modified
tr: Defter değştirildi

en: The Trash folder cannot be deleted.
tr: Çöp klasörü silinemez.

en: The top-level folder cannot be deleted.
tr: En üst seviye klasör silinemez.

en: Do you want to delete this note and all of its children?
tr: Bu notu ve tüm altnotlarını silmek mi istiyorsunuz?

en: Do you want to delete this note?
tr: Bu notu silmek mi istiyorsunuz

en: Could not empty trash.
tr: Çöp boşaltılamadı

en: No notes are selected.
tr: Hiç not seçilmedi.

en: Could not open error log
tr: Hata kaydı açılamadı.

en: _File
tr: _Dosya

en: _New Notebook...
tr: _Yeni Defter

en: Start a new notebook
tr: Yeni bir deftere başla

en: _Open Notebook...
tr: Defter _Aç...

en: Open an existing notebook
tr: Varolan bir defteri aç

en: _Reload Notebook
tr: Defteri _Tekrar Yükle

en: Reload the current notebook
tr: Güncel defteri tekrar yükle

en: _Save Notebook
tr: Defteri _Kaydet

en: Save the current notebook
tr: Güncel defteri kaydet

en: _Close Notebook
tr: Defteri K_apat

en: Close the current notebook
tr: Güncel defteri kapat

en: _Quit
tr: _Çıkış

en: Quit KeepNote
tr: KeepNote uygulamasından çık

en: Empty _Trash
tr: Çöpü _Boşalt

en: _Search
tr: _Aramak

en: _Search All Notes
tr: _Tüm notları ara

en: _View
tr: _Göster

en: View Note in File Explorer
tr: Notu Dosya Yöneticisinde Göster

en: View Note in Text Editor
tr: Notu Metin Düzenleyicide Göster

en: View Note in Web Browser
tr: Notu Web Tarayıcısında Göster

en: _Open File
tr: _Belge Aç

en: _Preferences
tr: _Seçenekleri

en: View _Error Log...
tr: _Hata Kaydını Göster...

en: Drag and Drop Test...
tr: Sürükle ve Bırak Testi...

en: _About
tr: _Hakkında

en: Search All Notes
tr: _Tüm notları ara

en: Searching notebook
tr: Defterde aranıyor

en: Searching...
tr: Aranıyor...

en: show lines in treeview
tr: ağaç görünümündeki satırları göster

en: use ruler hints in listview
tr: Liste görünümünde cetvel kullan

en: use GTK stock icons in toolbar
tr: Araç çubuğunda GTK standard simgelerini göster

en: Vertical
tr: Dikey

en: Horizontal
tr: Yatay

en: Browse...
tr: Gözat...

en: Look and Feel
tr: Görünüm

en: Date and Time
tr: Tarih ve Zaman

en: Helper Applications
tr: Yardımcı Uygulamalar

en: Cannot open notebook (version too old)
tr: Defter açılamadı (sürümü çok eski)

en: This version of %s cannot read this notebook.
    The notebook has version %d.  %s can only read %d.
tr: Bu sürümdeki %s bu defteri okuyamaz.
    Bu defterin sürümü %d. %s sadece %d sürümü okuyabilir.

en: Attach File...
tr: Dosya Ekle...

en: Attach
tr: Ekle

en: Error while attaching file '%s'.
tr: '%s' dosyasını eklerken hata oluştu.

en: This notebook has format version %d and must be updated to version %d before opening.
tr: Bu defter sürüm %d biçiminde ve açılmadan önce sürüm %d'ye güncellenmesi gerekiyor.

en: The screenshot program encountered an error:
     %s
tr: Ekran görüntüsü yakalayıcı program şu hatayı bildirdi:
     %s

en: %s was unable to remove temp file for screenshot
tr: %s ekran görüntüsü geçici dosyasını kaldıramadı

en: Insert Image From File
tr: Dosyadan Resim Ekle

en: Insert
tr: Ekle

en: Could not insert image '%s'
tr: '%s' resmi eklenemedi

en: Save Image As...
tr: Farklı Kaydet...

en: Save
tr: Kaydet

en: Must specify a filename for the image.
tr: Resim için bir dosya adı belirtmelisiniz.

en: Could not save image '%s'.
tr: '%s' resmi kaydedilemedi.

en: _View Image...
tr: Resmi _Göster...

en: <b>_View Image...</b>
tr: <b>Resmi _Göster...</b>

en: _Edit Image...
tr: Resmi _Düzenle...

en: _Resize Image...
tr: Resmi _Boyutlandır...

en: _Save Image As...
tr: Resmi Farklı _Kaydet...

en: Choose Font
tr: _Font Seç

en: Insert _Horizontal Rule
tr: _Yatay Çizgi Ekle

en: Insert _Image...
tr: _Resim Ekle...

en: Insert _Screenshot...
tr: _Ekran Görüntüsü Ekle...

en: Fo_rmat
tr: _Biçim

en: _Bold
tr: _Kalın

en: Bold
tr: _Kalın

en: _Italic
tr: _İtalik

en: Italic
tr: _İtalik

en: S_trike
tr: Üstü _Çizili

en: Strike
tr: Üstü _Çizili

en: _Monospace
tr: Sabit _Aralıklı

en: Monospace
tr: Sabit _Aralıklı

en: Lin_k
tr: _Bağlantı

en: No _Wrapping
tr: _Sözcük Kaydırma Yok

en: No Wrapping
tr: _Sözcük Kaydırma Yok

en: _Left Align
tr: S_ola Yasla

en: C_enter Align
tr: _Ortala

en: Center Align
tr: _Ortala

en: _Right Align
tr: S_ağa Yasla

en: Right Align
tr: S_ağa Yasla

en: _Justify Align
tr: _İki Yana Yasla

en: Justify Align
tr: _İki Yana Yasla

en: _Bullet List
tr: Liste

en: Bullet List
tr: Liste

en: Set Text Color
tr: Metin Rengi _Uygula

en: Set Background Color
tr: Arkaplan _Rengini Uygula

en: Indent M_ore
tr: Daha _Fazla Girinti

en: Indent Le_ss
tr: _Daha Az Girinti

en: Increase Font _Size
tr: Yazı Tipinin Büyüklüğünü A_rtır

en: _Decrease Font Size
tr: Yazı Tipinin Büyüklüğünü A_zalt

en: _Apply Text Color
tr: Metin Rengi _Uygula

en: A_pply Background Color
tr: Arkaplan _Rengini Uygula

en: Choose _Font
tr: _Font Seç

en: Go to Lin_k
tr: _Bağlantıya Git

en: New _Page
tr: Yeni _Sayfa

en: Create a new page
tr: Yeni bir sayfa yarat

en: New _Child Page
tr: Yeni _Alt Sayfa

en: Create a new child page
tr: Yeni bir alt sayfa yarat

en: New _Folder
tr: Yeni K_lasör

en: Create a new folder
tr: Yeni bir klasör yarat

en: _Attach File...
tr: Dosya Ekle...

en: Attach a file to the notebook
tr: Deftere bir dosya ekle

en: Go to _Note
tr: _Nota Git

en: Go to _Parent Note
tr: _Ana Nota git

en: Go to Next N_ote
tr: _Sonraki Nota Git

en: Go to _Previous Note
tr: _Önceki Nota Git

en: E_xpand Note
tr: Notu _Genişlet

en: _Collapse Note
tr: Notu _Daralt

en: Expand _All Child Notes
tr: _Tüm Altnotları Genişlet

en: Collapse A_ll Child Notes
tr: T_üm Altnotları Daralt

en: Go to _Tree View
tr: _Ağaç Görünümüne Git

en: Go to _List View
tr: _Liste Görünümüne Git

en: Go to _Editor
tr: _Düzenleyiciye Git

en: _Rename
tr: _Adını Değiştir

en: _Change Note Icon
tr: _Simgeyi Değiştir

en: <b>All Available icons</b>
tr: <b>Tüm Kullanılabilir simgeler

en: <b>Date &amp; time formatting key</b>
tr: <b>Tarih ve zaman biçimlendirme anahtarı</b>

en: <b>Date and Time</b>
tr: Tarih ve Zaman

en: <b>General KeepNote Options</b>
tr: Genel KeepNote Seçenekleri

en: <b>Manage icons</b>
tr: <b>Simgeleri yönet</b>

en: <b>Node icons</b>
tr: <b>Düğüm simgeleri</b>

en: <b>Notebook Update</b>
tr: <b>Defter Güncellemesi</b>

en: <b>Quick pick icons</b>
tr: <b>Simgeleri hızlı seç</b>

en: <b>Startup</b>
tr: <b>Başlangıç</b>

en: <b>This Notebook</b>
tr: <b>Bu Defter</b>

en: <i>note: backup and upgrade may take a while for larger notebooks.</i>
tr: <i>not: büyük defterlerin yedeklenmesi ve güncellenmesi uzun sürebilir</i>

en: A literal "%" character
tr: "%" karakteri

en: Autosave:
tr: Otomatik kaydet:

en: Case _Sensitive
tr: Büyük/Küçük Harf _Duyarlı

en: Day of the month as a decimal number [01,31]
tr: Ayın günü [01,31]

en: Day of the year as a decimal number [001,366]
tr: Yılın günü [001,366]

en: Default Notebook:
tr: Varsayılan Defter:

en: Default font:
tr: Varsayılan font:

en: Different year:
tr: Başka yıl:

en: Find Text:
tr: Metni Bul:

en: Find/Replace
tr: Bul/Değiştir

en: From here, you can customize the format of timestamps in the listview for 4 different scenarios (e.g. how to display a timestamp from today, this month, or this year)
tr: Burada liste görünümündeki zaman-etiketlerini 4 farklı şekilde özelleştirebilirsiniz (mesela, bugün, bu ay yada bu yıl için bir zaman-etiketinin nasıl görüntüleneceğini)

en: Hide from taskbar
tr: Görev çubuğunda gösterme

en: Hour (12-hour clock) as a decimal number [01,12]
tr: Saat (12-saat) [01,12]

en: Hour (24-hour clock) as a decimal number [00,23]
tr: Saat (24-saat) [00,23]

en: Keep aspect ratio
tr: Yatay/dikey oranını koru

en: KeepNote Preferences
tr: KeepNote Seçenekleri

en: Locale's abbreviated month name
tr: Kısaltılmış yerel ay adı

en: Locale's abbreviated weekday name
tr: Kısaltılmıs yerel gün adı

en: Locale's appropriate date and time representation
tr: Uygun yerel tarih ve zaman gösterimi

en: Locale's appropriate date representation
tr: Uygun yerel tarih gösterimi

en: Locale's appropriate time representation
tr: Uygun yerel zaman gösterimi

en: Locale's equivalent of either AM or PM
tr: Yerel AM yada PM gösterimi

en: Locale's full month name
tr: Yerel tam ay adı

en: Locale's full weekday name
tr: Yerel tam gün adı

en: Minute as a decimal number [00,59]
tr: Dakika [00,59]

en: Month as a decimal number [01,12]
tr: Ay [01,12]

en: New Icon
tr: Yeni Simge

en: Notebook Update
tr: Defter Güncellemesi

en: Notebook-specific Icons
tr: Defter Simgeleri

en: Open Last Notebook
tr: Son Defteri Aç

en: Replace Text:
tr: Metni Değiştir:

en: Replace _All
tr: _Tümünü Değiştir

en: Resize Image
tr: Resmi Boyutlandır

en: Same day:
tr: Aynı gün:

en: Same month:
tr: Aynı ay:

en: Same year:
tr: Aynı yıl:

en: Sea_rch Forward
tr: _İleriye Doğru Ara

en: Search _Backward
tr: _Geriye Doğru Ara

en: Second as a decimal number [00,61]
tr: Saniye [00,61]

en: Standard Icons
tr: Standard Simgeler

en: This notebook has format version 1 and must be updated to version 2 before openning.
tr: Bu defter sürüm 1 biçiminde ve açılmadan önce sürüm 2'ye güncellenmesi gerekiyor.

en: Time zone name (no characters if no time zone exists)
tr: Zaman dilimi adı (eğer zaman dilimi yoksa boş bırakın)

en: Use current notebook
tr: Güncel defteri kullan

en: Week number of the year (Monday as the first day of the week) 
    as a decimal number [00,53]. All days in a new year preceding 
    the first Monday are considered to be in week 0
tr: Yılın kaçıncı haftası olduğu (Pazartesi haftanın il günü) 
    [00,53] arasında. Yılın ilk pazartesi gününden önceki tüm günler 
    0. hafta olarak kabul edilir

en: Week number of the year (Sunday as the first day of the week) 
    as a decimal number [00,53]. All days in a new year preceding 
    the first Sunday are considered to be in week 0
tr: Yılın kaçıncı haftası olduğu (Pazar haftanın il günü) 
    [00,53] arasında. Yılın ilk pazar gününden önceki tüm günler 
    0. hafta olarak kabul edilir

en: Weekday as a decimal number [0(Sunday),6]
tr: Haftanın kaçıncı günü olduğu [0(Pazar),6]

en: Year with century as a decimal number
tr: Yıl, yüzyıl ile birlikte

en: Year without century as a decimal number [00,99]
tr: Yıl, yüzyıl olmadan [00,99]

en: _Cancel
tr: _İptal

en: _Close
tr: _Kapat

en: _Find
tr: _Bul

en: _Ok
tr: _Tamam

en: _Replace
tr: _Değiştir

en: delete icon
tr: simgeyi sil

en: icon:
tr: simge:

en: open-icon:
tr: simgeyi aç:

en: save backup before updating (recommended)
tr: güncellemeden önce yedek al (tavsiye edilir)

en: seconds
tr: saniye

en: set icon
tr: simgeyi seç

en: set open-icon
tr: açık simgesini seç
